Lazúra na drevo
Aby bol výsledok podľa vašich predstáv.
Lazúra je druh farby, ktorá nám farebne zvýrazní štruktúru dreva. To znamená, že štruktúra dreva bude viditeľná aj po natretí.
Okrem farebného odtieňa sa pri výbere rozhodujeme medzi vodou rietiteľnou lazúrov alebo syntetickou. Ako nám už názov napovedá vodou riediteľná lazúra je riediteľná čistou vodou. Syntetické lazúry sú riediteľné riedidlami. Každý výrobca syntetickej farby udáva pri konkrétnom výrobku typ riedidla, ktoré je vhodné použiť.
Bez ohľadu na to, aký druh farby sa rozhodnete použiť, je vhodné si pri každom výrobku naštudovať odporúčaný pomer riedenia.
Samotné lazúry sa delia na tenkovrstvé a hrubovrstvé, ktoré sú niekedy nazývané aj lakové lazúry.
Tenkovrstvá lazúra hĺbkovo vsiakne do štruktúry dreva a vytvára na konštrukcii matný povrch. Tento druh lazúry je používaný ako prvá vrstva pod lakové lazúry. Poprípade, ak Vám vyhovuje matný povrch natieranej konštrukcie môže byť zároveň aj finálnou vrstvou. Prebytočnú farbu je potrebné po cca 10 minútach strieť suchou čistou handrou , alebo štetcom. V prípade, že sa rozhodnete použiť tenkovrstvú lazúru ako finálny náter uľahčíte si tým opätovnú renováciou . Takto natreté konštrukcie , nie je potrebné pred ďalším natieraním obrúsiť. Nová vrstva sa aplikuje rovno na natretý povrch, ktorý je zbavený prachu a nečistôt.
Laková- hrubovrstvá lazúra vytvára na konštrukcii hladký lesklý, pololesklý povrch. Na prvú vrstvu použijeme tenkovrstvú lazúru, ktorá nám vsiakne do konštrukcie, poprípade lakovú lazúru zriedenú v pomere 1:1. Pred renováciou je potrebné mechanické odstránenie lakovej lazúry, ktorá nám pôsobením UV žiarenia môže popraskať.
Náš typ: Výsledný farebný odtieň drevených prvkov môžeme ovplyvniť nasledovným spôsobom:
-
V prípade, že máme záujem o svetlejší povrch pri zachovaní výrobcom odporúčaných vrstiev, je vhodné drevené prvky pred aplikovaním samotnej lazúry natrieť bezfarebným ochranným náterom dreva. Tento náter nám vsiakne hlboko do štruktúry dreva a spôsobí, že ďalšie vrstvy náteru budú v tenších a tým pádom aj svetlejších vrstvách.
-
V prípade, že je našim cieľom, aby výsledný odtieň bol čo najtmavší je potrebné aplikovať toľko vrstiev náteru, kým nie sme spokojný s výslednou farbou. Každou ďalšou vrstvou bude výsledný odtieň tmavší.